Zaměstnanci tráví na počítačích a mobilech 65 minut denně v pracovní době. Připraví tak každoročně zaměstnavatele o jeden měsíc práce. Nejčastěji zahálejí na sociálních sítích, čtením zpráv, soukromou on-line komunikací a nákupy.
Na tom, že si zaměstnanec nakoupil online nebo se pobavil s přáteli, tratí zaměstnavatel zhruba 192 korun denně . A to se analýza společnosti truconneXion, zabývá pouze mimopracovní činností na firemních počítačích a mobilních telefonech. Data společnost zjišťuje již devět let, zaměřuje se především na administrativní profese, kde je výpočetní technika každodenním pracovním nástrojem.
V průměru si tak každoročně administrativní zaměstnanec udělá bez svolení zaměstnavatele více než měsíční placenou dovolenou. Ztráta zaměstnavatelů se každoročně zvyšuje o více než 10 procent zejména kvůli rostoucím mzdám, ale i větší závislosti lidí na mobilních telefonech.
Stažení hudby monitorovat lze, obsah komunikace jen výjimečně.
Monitoring zaměstnanců je možný i po startu legislativy na ochranu osobních dat (GDPR), pokud existuje oprávněný zájem. Firmy nyní musí přemýšlet nad tím, jestli nezasahují do soukromí zaměstnanců více, než je třeba. Oprávněným zájmem zaměstnavatele zůstane například zabezpečení dat nebo kontrola využívání firemních prostředků.
Je tedy možné monitorovat, jaké aplikace a typy souborů zaměstnanci na počítači využívají. Možný je rovněž monitoring využívání kancelářských aplikací či tiskáren, aby se zjistilo, jak jsou využívány.
Těžko obhajitelné by však bylo zjišťování obsahu souborů, například textových dokumentů či e-mailů.