Zájem o řemeslníky stoupá, chybí jich tisíce

Rčení, že řemeslo má zlaté dno, je v současné době pravdivější než kdykoliv předtím. O řemeslníky je velká nouze a firmy se snaží nabízet zaměstnancům lepší platy.

Dnešní dovední absolventi učilišť a odborných škol se o práci nemusí bát, na trhu práce je v řemeslných oborech velký nedostatek pracovníků. Nezaměstnanost se drží rekordně nízko a počet volných míst je naopak ve většině měst vysoký. Největší zájem mají aktuálně zaměstnavatelé o absolventy řemeslných oborů, ale vybírat si mohou i řidiči, stavaři nebo prodavačky.

Spousta řemesel se vytrácí ze seznamu profesí, ale na trhu práce jsou stále potřeba. Nejvíce na trhu chybí zedníci, automechanici, kuchaři, číšníci, servírky nebo prodavačky. Ti, kdo ovládají řemeslo, jsou velmi žádaní, což se odráží jak ve výši mezd, tak i v množství různých benefitů. Zaměstnavatelé rovněž snižují ze svých nároků, pokud jde o délku praxe a běžně zaměstnávají čerstvé absolventy.

Že nabídek práce v učňovských oborech stále přibývá, potvrzují i statistiky mnoha pracovních serverů. Nejvíce jich vykazují ve službách, obchodě, logistice, dopravě a stavebnictví. Velký zájem je také o obory automechanik, instalatér nebo elektrikář. Horší je to se stavebnickými obory, což může být způsobeno sezonní prací.

Nezájem o konkrétní obory se některé školy snaží řešit dvouobory. Už také neplatí, že kdo nemá gymnázium, jako by nebyl. Lidé o řemesle začínají stále více přemýšlet.

Napsat komentář