Startupy a jejich vliv na pracovní trh

V Česku se mění trh práce a jistý vliv na změny v oblasti zaměstnávání a profilování profesí mají i startupy. Startupovým firmám, které vedou nejčastěji mladí lidé do čtyřiceti let, se v Česku navíc poslední dobou velmi daří a na trhu jich přibývá. Tyto firmy se zabývají především softwarovým vývojem, servisem kolem webových aplikací, zdokonalováním již fungujících produktů, ale také přicházejí s novinkami z různých oblastí.

Startupy fungují jako komunita menšího okruhu lidí, kteří se dobře znají, často přechází mezi různými projekty a najímají si externí spolupracovníky s vlastní sítě kontaktů.

Sturtupy jsou vhodné pro ty, kteří chtějí životní změnu, využít svůj rozhled a zkušenosti a přispět svou činností k budování něčeho nového. Pozitivem je volnost, svoboda, možnost rozhodování sám za sebe, ovšem s plnou zodpovědností. Na druhou stranu strartupy pro své zaměstnance nenabízejí benefity jako stravenky, či služební auto a další zaměstnanecké jistoty. Také je tu riziko, jelikož ne každý startup se prosadí a je úspěšný.

Počet zajímavých startupů však roste a do budoucna se předpokládá přesun lidí z korporátních firem právě do startupů. Půjde především o lidi, kteří hledají výzvy, a těch je v dnešní mladé nastupující generaci poměrně dost.

Napsat komentář