Roste obliba zkrácených úvazků

Z marketingových průzkumů vyplývá, že v posledních letech narůstá trend zájmu o zkrácené pracovní úvazky. Na tyto nabídky práce reaguje až o 40 % uchazečů více, oproti nabídkám plných úvazků. Zkrácená či flexibilní pracovní doba je žádaná především u mladší generace, mezi studenty, matkami malých dětí, ale zájem roste i u profesionálů v IT oblastech, kteří často kombinují svou pracovní činnost u více firem. Zaměstnanci na zkrácený úvazek tak mají možnost například skloubit práci s péčí o rodinu, či si přivydělat v penzi.

V České republice však zkrácené úvazky nemají vybudovanou tradici a váznou i tendence k jejímu nastavení. České firmy tak nabízejí zkrácené úvazky v mnohem menší míře, než je tomu v zemích západní Evropy.

Obecně je zkrácený úvazek smluvní dohodou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Kromě mzdy, která je nižší, než při práci na plný úvazek, je potřeba si předem vymezit, jaký výkon zaměstnavatel od pracovníka očekává.  Z důvodu nižší měsíční mzdy je nutné počítat i s nižšími státními dávkami, které ze mzdy vycházejí, tedy s důchody, nemocenskou a podporou v nezaměstnanosti.

Napsat komentář