Potřebujete si přivydělat při rodičovské dovolené?

Jste-li na rodičovské dovolené, určitě jste již zjistili, že samotný rodičovský příspěvek není žádné velké terno. A tak jsou často mnohé rodiny okolnostmi jednoduše donuceny k tomu, aby svůj napjatý rodinný rozpočet v době pobírání rodičovské příspěvku nějakým způsobem podpořily.

Víte, na co si musíte dát pozor, abyste o rodičovský příspěvek při přivýdělku nepřišli? Pro dobu, kdy budete v práci, je třeba zajistit dostatečný dohled nad dítětem, ať už někým z příbuzných, nebo některou z oficiálních institucí, kde je však u dětí do dvou let maximální možná doba využití omezena 46 hodinami měsíčně. Žádná další omezení nyní platná nejsou.

Z hlediska daňových odvodů je výhodnější pracovat v době pobírání rodičovského příspěvku jako OSVČ. Příjem rodičovského příspěvku totiž vykrývá povinné odvody na důchodové a zdravotní pojištění, protože rodičovský příspěvek se bere jako vedlejší pracovní činnost. Peníze z přivýdělku je poté potřeba zdanit v rámci podání daňového přiznání za příslušný rok. V případě přivýdělku ve formě zaměstnání je samozřejmě potřeba mít se zaměstnavatelem sepsanou pracovní smlouvu.

Napsat komentář