MBA – výtah k lepší pozici?

Zvažujete studium managementu a získání titulu MBA? Pokud jej získáte na kvalitní škole, může být opravdu zárukou vyhlídky na lepší pozici. Sám o sobě však nezajistí, že vám zaměstnavatelé padnou k nohám. Bude je zřejmě zajímat ještě něco víc. Pokud se orientují v problematice, budou se vás ptát, kde jste MBA získali a zda jste studovali v angličtině. Škol nabízejících v dnešní době studium MBA je již velké množství a jejich kvalita je rozdílná. Zaměstnavatele bude nepochybně zajímat, kde jste studium absolvovali. MBA lze v dnešní době již studovat i v češtině, ale mezi zaměstnavateli mají lepší zvuk programy se zahraniční akreditací. A ty jsou vedeny v angličtině.

Někteří uchazeči jsou názoru, že titul MBA jim v životopise nahradí vysokou školu. Ale není tomu tak. Zaměstnavatelé MBA chápou spíše jako rozšiřující profesní vzdělávání pro manažery. Pravdou je, že některé MBA školy nevyžadují vysokoškolský titul, stačí jim maturita. Některé však vyžadují alespoň bakalářský titul. Ale podmínkou je vždy velmi dobrá znalost angličtiny.

Pokud zatím nemáte žádnou, nebo jen malou praxi na manažerské pozici, raději s tímto studiem vyčkejte. Ke studiu se přihlaste raději až ve chvíli, kdy nasbíráte alespoň pětileté zkušenosti. Navíc MBA programy patří k finančně velmi náročnému studiu. Cena se pohybuje kolem sto tisíc až půl milionu korun. Zkuste požádat zaměstnavatele, třeba vám na studium přispěje.

Orientace MBA programů je široká, od managementu přes právo až po veřejnou správu. Co který absolvent přesně vystudoval lze poznat z  titulu, který dosáhl. Tak například:

Titul BBA (Bachelor of Business Administration) –  program BBA management – nižší úroveň manažerského vzdělávání. Program je určen lidem s minimální nebo žádnou praxí na vedoucí pozici.

Titul MBA (Master of Business Administration) – program MBA management – pokročilá úroveň studia, směřující k zisku nejznámějšího titulu MBA. U studenta se předpokládá několikaletá praxe na vedoucí pozici. Více na www.mojemba.cz.

Titul EMBA – program vrcholový management. Jedná se o programy Executive MBA, které jsou určeny lidem s dlouholetou manažerskou praxí.

LL.M.M (Master of Laws) – program Právo – určen pro vrcholové manažery nebo pro právníky a advokáty, kteří se zabývají obchodním právem.

MPA  (Master of Public Administration) – program Veřejná správa. Je určen  vedoucím úředníkům státní správy a manažerům neziskových organizací. Více na www.mojempa.cz.

2 komentáře u „MBA – výtah k lepší pozici?“

Napsat komentář