Dojíždění do práce může mít na Vás špatný vliv

Pokud dojíždíte do práce, můžete se častěji cítit nervózně a nespokojeně. Společnost Regus, zveřejnila výsledky studie britského Úřadu pro národní statistiky, která zjišťovala negativa na lidi při cestě do zaměstnání. Tyto závěry platí i pro Českou republiku.  Podle zjištěných informací denně do práce cestuje necelý milion Čechů.  Z toho skoro polovina stráví hodinu i déle na cestě do práce, protože se přesouvají  do jiného okresu, případně i kraje. Nejvíce nás při cestování ovlivní stres, ztracený čas a jiné.

Stres

Často jsou lidé pod tlakem, aby v práci byli včas, protože neví čím mohou být během cesty ovlivněni. Studie říká, že lidé s delším dojezdem do práce (více než půl hodiny) trpí o třetinu více depresemi než lidé, kteří to mají do práce blíže. A o 40 procent častěji mívají finanční problémy, které na dobré náladě nepřidají.

Ztracený čas

Lidé, kteří na cestě do práce stráví jen půl hodiny a méně, získají za rok sedm dnů produktivního času navíc oproti těm, co cestují déle. Dojíždění není ani produktivní pracovní dobou, ani osobním volnem. Naopak je často vnímáno jako překážka, kvůli níž se nemůžeme věnovat užitečnějším nebo zábavnějším činnostem.

Pozdní příchody

Autobusy i vlaky mají často zpoždění kvůli všem možným příčinám, od práce na silnici přes dopravní nehody až po nedostatek zaměstnanců či špatnému počasí. A pozdní příchod není zrovna něco, co by měli zaměstnavatelé rádi, takže omluvami a naděláváním práce se lidé opět dostávají do nepříjemné situace.

Spolucestující a řidiči

Cestující hromadnou dopravou často znají pasažéry, kteří zabírají sedadla v přeplněném vlaku svými taškami, pouštějí si nahlas hudbu nebo obtěžují ostatní hlasitými telefonními hovory. Na silnicích zase zvedají krevní tlak řidiči, kteří řídí s mobilem na uchu, jezdí agresivně nebo nepoužívají směrovky.

Náklady

A ještě ke všemu za všechen ten stres a nepříjemnosti na cestách zaplatíme majlant. Některé firmy zaměstnance svážejí firemními auty, jiné přispívají na dopravu, ale stejně většina lidí si cesty platí se své kapsy.

Náročnost

Stres spojený s dojížděním zaměstnance unavuje nejen psychicky, ale i fyzicky. Bylo zjištěno, že jeden ze tří pracovníků, kterým cesta do práce a z práce trvá více než 90 minut denně, trpí bolestmi zad a krku. A navíc platí, že čím delší dobu trávíme dojížděním, tím méně času věnujeme cvičení, vaření vlastních jídel a spánku. A to má zase souvislost s větší mírou obezity.

Kontrolujme emoce

Podle psychologa stresující situace nemůžeme kontrolovat, ale můžeme ovlivnit svou vnitřní reakci na ně. Je jen na nás jestli tyto situace nás budou vytáčet, zneklidňovat, naštvávat nebo je prostě necháme být a budeme se věnovat něčemu užitečnějšímu.

Chce to prý trénink. Může pomoci meditační praxe nebo jiná dovednost pro práci s vědomím. Není však větší odměny než být alespoň trochu pánem vlastní mysli. 

Je jisté, že tyto negativní podněty budou existovat vždy a nikdy nezmizí. Nelze se jim vyhnout, ale lze změnit svou vnitřní reakci na ně.

 

Napsat komentář