Digitální nomádi – trend dnešní doby

Digitální nomádi jsou bezesporu trendem dnešní doby. Netráví celé dny zavřeni v kanceláři, ale svou práci vykonávají jednou z pláže při pohledu na zapadající slunce, jindy z kavárny na druhém konci zeměkoule nebo třeba na trávě pod Eiffelovou věží. Stačí pouze připojení k internetu a můžete svou práci dělat odkudkoliv na světě. Žádný stres z pravidelné pracovní doby a stereotypu.

Nejoblíbenějšími „nomádskými“ destinacemi v současné době jsou: Barcelona, Bangkok, Budapešť a Kuala Lumpur. Tento způsob práce se týká nejvíce osob pracujících v oblasti IT, i když v poslední době začíná vstupovat i do jiných profesí.

Nejčastěji takovéhoto způsobu práce využívají programátoři, weboví administrátoři, lidé pracující kolem UX, designu a grafiky, kódování a v oblasti internetového marketingu. Ve většině případů se jedná o pracovníky na volné noze. Najdou se však už i zaměstnavatelé, kteří umožní svým zaměstnancům vyrazit s prací do světa. Jedná se většinou o menší a moderní firmy, které si s digitálními nomády vytvoří určitý způsob spolupráce na dálku. Tento trend má rostoucí tendenci a pokud firmy chtějí získat potřebné IT odborníky, mohou takový způsob práce nabízet jako benefit.

Nomádi mohou v zahraničí strávit i celý rok, ale ve většině případů se jedná jen o určité roční období nebo konkrétní měsíce v roce. Předpokladem je znalost cizího jazyka a dostupnost internetového připojení v dané oblasti. Bez toho by byli zkrátka ztraceni. Vždy také musí mít zálohu pro řešení krizové situace, např. když se pokazí notebook atd. Důležité je také mít nainstalovány ty správné programy a aplikace jako je například Skype, pomocí kterého mohou být ve spojení se svými klienty, zaměstnavatelem i rodinou.

Digitální nomádi musejí mít perfektní sebekázeň, disciplínu a motivaci, jelikož pracují o samotě a pracovní dobu si většinou určují sami. Musí si zkrátka umět svůj pracovní den řádně zorganizovat.

Nutností je také umět se dobře adaptovat na změny. Jelikož kvůli vízovým povinnostem a legislativním překážkám nemůže digitální nomád zůstat na jednom místě příliš dlouho.

Napsat komentář