Chytré mobily v rukou našich dětí

Je ráno, jdu do práce. Mířím si to směrem k tramvajové zastávce. Je něco před osmou hodinou a ulice jsou plné školní mládeže. Musím se jim vyhýbat. Většinou totiž nevidí, neslyší. Mají v rukou blikající chytré mašinky a dost často i sluchátka v uších. Není pro ně žádný problém psát textovku či prohlížet si novinky na facebooku či jiné sociální síti za chůze. Občas se zastaví a udělají si selfie. Většina jich vlastní již chytré mobily. Konečně se dostávám do tramvaje. Je mi už přes padesát let a mám za to, že v tramvaji by mi mohla mládež uvolnit místo k sezení, zvláště pokud mám poměrně těžkou tašku s notebookem. Mám ale smůlu. Všechny děti (a musím popravdě přiznat, že především slečny) mají spoustu práce s ťukáním do obrazovky, tudíž mají skloněné hlavičky a nevšimnou si. Pravda, děti si mají hrát. Hrají si. V této tramvaji jasně vítězí Fish Mania. Dobře, nějak to vydržím. A tak si cestou v duchu přemýšlím, jaké jsme to měli krásné dětství bez mobilů a o nástrahách, které číhají na dnešní on line děti. Myslím na kyberšikanu, sexting či kyberstalking a na to, že bychom naše děti měli my rodiče a prarodiče vybavit i znalostmi o tom, jak se na síti bezpečně chovat. Pravda, někteří z nás varují ratolesti před rizikem kontaktu nebo schůzek s neznámými lidmi. Ale to je asi všechno. Jiné projevy kyberšikany děti vesměs neznají.

Internet se stal pro většinu dětí naprostou samozřejmostí, a to především díky chytrým telefonům nebo tabletům s přístupem na web. Ty vlastní podle průzkumů téměř 75 procent dětí. Děti mají na těchto zařízeních největší volnost a soukromí. Rodiče si totiž udržují kontrolu především nad stolními počítači a notebooky. Děti tak na svých mobilech neomezeně a nekontrolovaně surfují a chatují bez znalosti nástrah, které na ně číhají. A jak samy přiznaly v průzkumu pro Seznam.cz, dělají to téměř nepřetržitě. „Přijdu ze školy a máma mi řekne, ať jdu dělat úkoly. Tak si vezmu mobil, mám ho vedle sebe a u toho si dělám úkoly. Na mobilu si buď píšu na Facebooku, anebo si pouštím písničky,“ uvedl v průzkumu žák čtvrté třídy.

Internet je pro děti především zábava a komunikace. Koukají na videa, poslouchají či stahují hudbu a baví se na sociálních sítích, především na Facebooku. Mladší na něm hrají hry, starší komunikují, případně sdílejí fotky a videa. Je na nás, poradit dětem, jak nastavit dostatečnou ochranu soukromí a rozpoznat, co je vhodné publikovat a co už ne. Sociální sítě jsou trendy. Nedostatečným povědomím o možných rizicích se děti mohou stát obětí trestné činnosti. Měli bychom je důrazně varovat.

Tak toto všechno se mi honilo dnes cestou do práce hlavou. Málem jsem zapomněla vystoupit z tramvaje. A jak je to u vás doma? Mají vaše děti chytrý mobil? A vědí jak se chovat na síti?

Autor: Mgr. Markéta Dostalíková

Napsat komentář