6 top Smart Cities – 2.část

  1. Barcelona, Španělsko

Španělské druhé největší město Barcelona, oceněné v roce 2014 titulem Evropské město inovací, je zapojeno do více než sto smart city projektů a celosvětovým vůdcem v rozsáhlém využívání Internetu věcí. Smart city projekty sahají od chytrého osvětlení, prosazování dobíjecí infrastruktury pro elektrické automobily a bezdrátové připojení k internetu v systému veřejných dopravních prostředků a na veřejných místech.  Barcelona si zajišťuje globální vedení hostitelstvím výročního světového kongresu Smart City Expo podporujícího růst průmyslového odvětví pro chytrá města. Městská služba Telecare se stará o více než 70 tisíc místních občanů vyššího věku a tělesně postižených tak, že je aktivně sleduje pomocí snímačů. Barcelona má po celém území chytré LED pouliční osvětlení, které se aktivuje pouze, pokud je v okolí registrován pohyb. To má za následek úspory energie ve výši až 30 procent. Senzory v pouličních lampách také sbírají environmentální data, snímače deště a vlhkosti určují množství vody potřebné k zavlažení veřejných parků. Chytré odpadní kontejnery jsou vyprazdňovány, pouze pokud jsou plné a chytré parkovací systémy ukazují vozidlům cestu k volným parkovacím místům, čímž se snižují emise uhlíku a ucpávání dopravy. Digitální autobusové zastávky poskytují v reálném čase přehledy o časech příjezdu autobusů, USB nabíjecí porty stejně jako wifi připojení. Platforma Smart Urban Plaform se snaží vyřešit městské problémy shromažďováním dat ze sociálních sítí, městského informačního systému a open-source snímací sítě Sentilo.

  1. Ostrovní městský stát Singapur

Singapur, těžící z jednoho z nejrychlejších nárůstů širokopásmového a mobilního připojení k internetu, se chce stát prvním světovým Smart národem. A je jen velmi málo měst, která mají lepší pozici, aby se stala chytrými než je tomu právě u ostrovní městského státu Singapuru. Téměř všechny ze singapurských vládních služeb jsou k dispozici a přístupné online a nedávno zahájily provoz aplikace zaměřené na občany týkající se zdraví, komunální oblasti a dopravy.

Jejich platforma Smart Nation je celá o činech. Tlačí se dopředu testováním v rozličných sektorech, jako jsou zdraví, bytová výstavba a doprava, oblastech s velkým dopadem na obyvatele a rezidenty ostrova. Smart Nation sbírá data ze senzorů po celé zemi a dynamický trojrozměrný model virtuálního Singapuru umožňuje městským plánovačům analyzovat prodění chodců a dopravy, testovat různé koncepty a provádět simulace davové evakuace pro účely cvičných poplachů. Senzorová technologie a chytré aplikace ve státních obytných domech poskytují obyvatelům behaviorální zpětnou vazbu, která jim pomáhá snižovat jejich spotřebu energie a stlačit náklady. Vláda analyzuje data generovaná senzory pro zlepšení návrhů, plánování a údržby těchto a budoucích státních obytných domů. Singapur je také v čele testování samořídících automobilů a zpřístupnil ulice autonomním autům a autobusům. Ulice města jsou dlouhodobou testovací půdou pro zkoušky bez obslužných autobusů, robotických autobusů a autonomních taxíků. Do roku 2020 budou mít všechna singapurská vozidla povinně zabudovaný systém satelitní navigace, poskytující více než dostatečné množství dat k analýze problémů s ucpáváním dopravy. Taková to úroveň monitorování – vědět kde je každé jedno vozidlo v kteroukoliv dobu – nemá konkurenta.

  1. Songdo, Jižní Korea

Samozřejmě že žádný článek o chytrých městech by nebyl kompletní bez zmínky o technologicky vyspělém jihokorejském hlavním městě Soulu a sousedícím futuristickém městském experimentu a mezinárodní obchodní čtvrti Songdo, se svým třpytivým panorama, budovaném rekultivované půdě již od počátku se zaměřením na chytrost.

Chytrá pracovní centra s telekonferenčními systémy umožňují třetině státních zaměstnanců pracovat blíže svým domovům, které jsou všechny vybaveny wifi a senzorovými sítěmi. Systémy pro odsávání odpadu se zbavují domovního odpadu prostřednictvím podzemních trubek, které přepraví odpad do zpracovávacích zařízení, kde je roztříděn a zrecyklován. Systém U-healthcare v Soulu za použití chytrých zařízení a dálkově ovládaného zdravotnického vybavení poskytuje zdravotní konzultace a telezdravotní prohlídky pro občany vyššího věku a tělesně postižené. Město úspěšně zavedlo OLEV (technologie online elektronický automobilů) přepravní systém. Veřejné elektrické autobusy se automaticky nabíjejí při svém pohybu po cestě. To je umožněno díky magnetickým polím tvořeným kabely pod povrchem vozovky. OLEV zařízení převádějí magnetická pole na elektrickou energii.

V roce 2000 Jižní Korea začala připravovat asi 600 hektarů půdy v přípravě na Songdo. Nyní, o více než 16 let a 35 miliard dolarů investic později, získává Songdo popularitu mezi svými obyvateli i firmami a rapidně se stává zářným příkladem pro všechna ostatní města usilující o po celém světě status smart city. IoT Cube v Songdo, vytvořeno s vývojem a inovací na prvním místě, je živou, dýchající laboratoří, testovací půdou ohledně toho, jak by mohla vypadat budoucnost a populární pro vývoj technologií od společností jako je například Cisco. Firemní inovační centrum se spojilo s projektanty, univerzitami a startup společnostmi, aby vytvořili inovativní řešení ve výrobě, zdravotní péči a přepravě. IoT Cube je v podstatě budova umístěná podél jedné z nejrušnějších ulic v Songdo. Má oranžovou barvu a hladká skleněná okna a umožňuje společnostem testovat své inovace přímo tady a teď – na lidech v ulicích. Laboratoř IoT Cube sbírá v reálném čase data od svých občanů, což z ní dělá zásadní testovací půdu inovací a řešení tohoto neuvěřitelně chytrého města

Pozitivní změna životů milionů obyvatel

V posledních pár letech celosvětové povědomí o potenciálu chytrých měst závratně vzrostlo. Státy, provincie, města a vlády si uvědomily, že mohou zlepšit životy milionů městských obyvatel příležitostmi, které nabízejí digitální transformace a revoluční technologie.

Napsat komentář